Byty na prodej Uherské Hradiště, osobní vlastnictví, listopad 2023

Publikováno : 07. 11. 2023 | Autor: Ing. Filip Turecký MSc.

Ceny bytů na prodej v Uherském Hradišti, osobní vlastnictví ke dni 7. listopadu 2023.

 

Inzerované ceny bytů na prodej v Uherském Hradišti odpovídají ekonomické situaci v regionu. Průměrná inzerovaná cena za 1 metr čtvereční podlahové plochy bytu v osobním vlastnictví činí v Uherském Hradišti 66.033,- Kč (v květnu měsíc to bylo cca 68.000,- Kč, tzn. pokles cen o cca 2,90 % za 6 měsíců). Byt 2+1 o běžné velikost 55m2 se inzeruje v Uherském Hradišti v ceně cca 3.630.000,- Kč (v květnu do bylo 3.761.395,- Kč, tzn. pokles o cca 131.000,- Kč). Důvodem poklesu cen jsou vysoké úrokové sazby pro hypoteční úvěry a nadále přetrvávající obavy z cen energií a dodávek tepla.

Ceny inzerované a ceny uskutečněné, tj. ceny uvedené v kupních smlouvách jsou velmi odlišné, skutečné ceny dosahované jsou nyní o cca 15 až 20% nižší než ceny uvedené v inzerci.

Rozdíl v ceně bytů je dán především lokalitou, kdy čím blíže centru města se nachází bytový dům, tím vyšší bude jeho cena. Další faktory ovlivňující prodejní cenu bytu jsou stavebně-technický stav, zda byt má či nemá balkon/lodžii/terasu, zda je v bytovém domě výtah, zda má byt zděné jádro anebo původní umakartové, zda je byt po rekonstrukci, zda je byt v novostavbě, zda je u domu parkování zdarma v ulici a zda lze zaparkovat apod.


Kdy se zlepší situace a poklesne cena bytů ?

Mezi lidmi se šíří zprávy, že ČNB (Česká národní banka) začne snižovat základní úrokovou sazbu a s tím, že dojde i na snižování úrokových sazeb pro hypoteční úvěry, a to by mělo vést ke zvýšení zájemu o koupi nemovitostí. Na posledním zasedání tento krok však ČNB neprovedla. Některé banky už nabízejí úrokovou sazbu až 5,18% (Fio banka), ale většina bank se zatím drží se sazbami kolem 6%, což zájemci koupi nechtějí platit anebo si jednoduše nemohou dovolit platit vzhledem k výši svých mezd. Pravidlo 20% vlastních finančních prostředků vyžadují banky téměř bez výjimky, to ale při ceně 3.630.000,- Kč za byt 2+1 znamená mít úspory alespoň ve výši 726.000,- Kč. Jistou výjimkou jsou žadatelé o úvěr do věku 36let, kdy mohou mít vlastní úspory jen 10% a banka jim zbylých 90% poskytne formou úvěru (v uvedeném příkladu by pak stačilo mít naspořeno 363.000,- Kč). Současně se objevují zprávy, že podle průzkumu 2/3 lidí očekává spíše nárůst cen nemovitostí (viz např. zde: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-dalsi-zdrazeni-nemovitosti-ocekavaji-dve-tretiny-cechu-ukazal-pruzkum-40449152). Dle mého názoru ceny v inzerci pravděpodobně nijak zvlášť klesat nebudou, a postupem času bude náročnější sjednat slevu, nicméně uvidíme co přinese příští rok.


Nenašli jste byt podle svých představ na sreality.cz ? Nevadí, jsou i jiné možnosti. Můžete zkusit štěstí na dalších serverech, jako jsou reality.idnes.cz anebo reality.bazos.cz. Dále můžete napsat do místních realitních kanceláří svoji představu o hledaném bytu, tj. lokalitu, velikost, své finační možnosti (maximální cenu).


Zdroje informací o bytech na prodej :

https://filipturecky.cz/Nemovitosti/Vyhledat/byty_na-prodej_vsechny-kraje_vsechny-okresy_cena-min-_cena-max-_strana-1

https://realmoravia.cz/Nemovitosti/Vyhledat/byty_na-prodej_vsechny-kraje_Uherske-Hradiste_cena-min-_cena-max-_strana-1

https://www.sreality.cz/hledani/prodej/byty/uherske-hradiste

https://reality.idnes.cz/s/prodej/byty/okres-uherske-hradiste/

https://reality.bazos.cz/prodam/byt/?hledat=&rubriky=reality&hlokalita=68601&humkreis=10&cenaod=&cenado=&Submit=Hledat&kitx=ano

Pokud máte další dotazy, prosím napište mi na e-mail: filip.turecky@realmoravia.cz anebo mi zavolejte na tel.č. 602 589 223.