Duben 2023: ceny bytů na prodej, Uherské Hradiště

Publikováno : 14. 04. 2023 | Autor: Ing. Filip Turecký MSc.

Zajímají Vás aktuální ceny bytů na prodej ve městech Uherské Hradiště a Uherský Brod ? Kdy klesnou ceny bytů ? Hledáte byt v osobním vlastnictví nebo v družstevním ? Co způsobuje rozdílné ceny bytů ? Kde hledat inzeráty bytů ?

 

Inzerované ceny bytů na prodej v Uherském Hradišti jsou odpovídající současné ekonomické situaci v regionu. Průměrná inzerovaná cena za 1 metr čtvereční podlahové plochy bytu v osobním vlastnictví činí v Uherském Hradišti 70.000,- Kč, v Uherském Brodě je inzerovaná prodejní cena za metr čtvereční 54.000,- Kč. Byt 2+1 o běžné velikost 55m2 se inzeruje v Uherském Hradišti v ceně cca 3.850.000,- Kč, v Uherském Brodě bude stejný byt inzerovaný za cenu cca 2.970.000,- Kč. Svůj podíl na ceně hraje poměrně malé množství nabízených bytů (nedostatečná nabídka) a inflace způsobená vnějšími vlivy, zejména ceny stavebních materiálů a stavebních prací a také skutečnost, že ještě nedávno, tj. cca 12 až 18 měsíců nazpět, byly nízké úrokové sazby u hypotéčních úvěrů. Dalším důvodem je fakt, že město Uherské Hradiště dlouhodobě nerozšiřuje dopravní síť obslužných místních komunikací a ani se nerozvíjí inženýrské sítě na dalších pozemcích a tohle vede k nedostatečné nabídce stavebních pozemků a s tím souvisí i nárůst cen za stavební pozemky. Proto, když developer chce dnes postavit bytový dům, tak nejdříve musí získat stavební pozemek, a to je finančně velmi nákladné. 

Často dostávám otázku, kdy ceny bytů klesnou ? Odpověď není jednoduchá, každý prodávající chce prodat za co nejvíce a každý kupující chce koupit za co nejméně. Ovšem to nic nemění na tom, že kupující může po prohlídce bytu navrhnout slevu popř. může vybrat jiný byt, který bude sice stejný, ale levnější kvůli vzdálenější lokalitě apod. Prodejní ceny bytů v současné době stagnují a do konce roku razantní pokles cen dle mého názoru nelze očekávat. Spíše se děje to, že kupující po prohlídce bytu navrhují prodávajícím slevy ve výši v rozsahu 8% až 10% oproti inzerované ceně. Tento stav pravděpodobně bude trvat do konce roku 2023, pak mohou ceny bytů opět začít narůstat ve výši inflace, zejména pokud banky uvolní dostupnost úvěrů snížením úrokových sazeb.

Koupě bytu v osobním nebo v družstevním vlastnictví je otázka, která úzce souvisí s finančními možnostmi kupujícího. Pokud máte peníze v hotovosti získané formou dědictví, z prodeje jiné nemovitosti anebo se vám podařilo uspořit, pak máte na výběr jak z družstevních bytů, tak z bytů v osobním vlastnictví. Družstevní byty nelze zastavit zástavním právem, protože koupí získáváte podíl v bytovém družstvu a odpovídající nájemní vztah (užívací právo) k družstevnímu bytu. V případě koupě družstevního bytu formou úvěru pak můžete dát do zástavy jinou nemovitost (např. rodinný dům svých rodičů) anebo čerpat předhypoteční nezajištěný úvěr, ale pod podmínkou, že daný družstevní byt bude možné převést do osobního vlastnictví nejpozději do 1 roku od koupě. Byt v osobním vlastnictví lze koupit jak úvěrem, tak penězi v hotovosti, protože lze zřídit zástavní právo smluvní zapsané na katastru nemovitostí, jinými slovy po dobu splácení úvěru bance je byt zablokovaný zástavou ve prospěch banky, a to až do doby splacení úvěru. Dalším rozdílem především s ohledem na výše uvedené je to, že družstevní byty občas lze koupit levněji než shodné byty v osobním vlastnictví.

Rozdíl v ceně bytů je dán především lokalitou, kdy čím blíže centru města se nachází bytový dům, tím vyšší bude jeho cena. Další faktory ovlivňující prodejní cenu bytu jsou stavebně-technický stav, zda byt má či nemá balkon/lodžii/terasu, zda je v bytovém domě výtah, zda má byt zděné jádro anebo původní umakartové, zda je byt po rekonstrukci, zda je byt v novostavbě, zda je u domu parkování zdarma v ulici a zda lze zaparkovat apod.

Nenašli jste byt podle svých představ na sreality.cz ? Nevadí, jsou i jiné možnosti. Můžete zkusit štěstí na dalších serverech, jako jsou reality.idnes.cz anebo reality.bazos.cz. Dále můžete napsat do místních realitních kanceláří svoji představu o hledaném bytu, tj. lokalitu, velikost, své finační možnosti (maximální cenu). Město Uherské Hradiště občas vyhlašuje prodej obecních bytů, nicméně jen formou elektronické aukce, tzn. nejvyšší nabídce, což ne každému vyhovuje.

Zdroje informací o bytech na prodej :

https://filipturecky.cz/Nemovitosti/Vyhledat/byty_na-prodej_vsechny-kraje_vsechny-okresy_cena-min-_cena-max-_strana-1

https://realmoravia.cz/Nemovitosti/Vyhledat/byty_na-prodej_vsechny-kraje_Uherske-Hradiste_cena-min-_cena-max-_strana-1

https://www.sreality.cz/hledani/prodej/byty/uherske-hradiste

https://reality.idnes.cz/s/prodej/byty/okres-uherske-hradiste/

https://reality.bazos.cz/prodam/byt/?hledat=&rubriky=reality&hlokalita=68601&humkreis=10&cenaod=&cenado=&Submit=Hledat&kitx=ano

Pokud máte další dotazy, prosím napište mi na e-mail: filip.turecky@realmoravia.cz anebo mi zavolejte na tel.č. 602 589 223.

Byty na prodej v osobním vlastnictví, 14. dubna 2023, Uherské Hradiště, zdroj: sreality.cz
Byty na prodej v osobním vlastnictví, 14. dubna 2023, Uherské Hradiště, zdroj: sreality.cz
Byty na prodej v družstevním vlastnictví, 14. dubna 2023, Uherské Hradiště, zdroj: sreality.cz
Byty na prodej v družstevním vlastnictví, 14. dubna 2023, Uherské Hradiště, zdroj: sreality.cz
Byty na prodej v osobním vlastnictví, 14. dubna 2023, Uherský Brod, zdroj: sreality.cz
Byty na prodej v osobním vlastnictví, 14. dubna 2023, Uherský Brod, zdroj: sreality.cz
Byty na prodej v družstevním vlastnictví, 14. dubna 2023, Uherský Brod, zdroj: sreality.cz
Byty na prodej v družstevním vlastnictví, 14. dubna 2023, Uherský Brod, zdroj: sreality.cz