Začátek poklesu cen bytů, slevy až 25% oproti inzerci

Publikováno : 20. 04. 2023 | Autor: Ing. Filip Turecký MSc.

První slevy na nové byty v Praze, ale i v Uherském Hradišti. Jak si říct o slevu ? Před prohlídkou ? Po prohlídce ? A má smysl čekat až budou slevy také v inzerci ?

 

Tento týden jsem zaznamenal první informaci o slevách na nové byty v Praze. Jednalo se o jednoho z největších developerů, společnost Central Group, která nabízí pro prvních 50 zájemců ceny, které jsou až o 25% nižší než je průměrná cena uvedená v inzerci za podobné nové byty. Kromě toho, že se jedná o marketing, tak se nepopiratelně jedná o významný signál o stavu realitního trhu. V České republice jsou zjednodušeně řečeno dva realitní trhy, tj. Praha a pak zbytek republiky. O tom, že v Praze jsou ceny nejvyšší není sporu, nicméně to co se odehrává v Praze se také odehrává v regionech, jen částky jsou jiné.

V pondělí 17.4.2023 jsem v inzerci zaznamenal byt 1+1, podlahová plocha 48m2, v osobním vlastnictví v Uherském Hradišti, Třída Maršála Malinovského, v původní stavu, v 1. NP (zvýšeném přízemí) za cenu 1.800.000,- Kč. Včera, tj. ve středu 19.4.2023 již tento byt z inzerce zmizel. Lze předpokládat, že byt je prodaný. Nicméně, běžně inzerovaná cena za byt 48m2 činí cca 2.360.000,- Kč. Takže tento byt 1+1 nacházející se v UH, Třída Maršála Malinovského se nabízel a také pravděpodobně prodal za částku o cca 560.000,- Kč nižší než kolik je běžná inzerce u podobných bytů.

Otázkou, která může některé zájemce o koupi zajímat je, jak si říct o slevu ? Z pohledu prodávajícího je pravděpodobně nejlépe vnímán postup : zjištění finančních možností zájemce o koupi (např. konzultace s finančním poradcem anebo přímo v bance s hypotečním specialistou), následně prohlídka nemovitosti, zvážení všech pro a proti a konečně zaslání nabídky celkové ceny e-mailem s uvedením způsobu financování.

Někteří zájemci však volí odlišný postup, tj. nejdříve před prohlídkou zjišťují, zda by byla možná sleva a teprve až si dohodnou slevu, jdou na prohlídku. Tento přístup však vyvolává negativní odezvu u prodávajících s argumentem "Ještě to neviděli a už požadují slevu.". Další přístup některých zájemců, kterému prodávající nerozumí, je ten, kdy zájemci jdou na prohlídku a teprve až naleznou vyhovující nemovitost, začnou s prodejem své nemovitosti, čímž zaplatí kupní cenu. Výsledkem je, že prodávající neví, kdy budou mít peníze a např. šest měsíců čekat, až kupující svou nemovitost prodá, nechtějí. Řešením je prodej nemovitosti s výhradou, že k nastěhování bude do půl roku od zaplacení a tento půlrok bude využitý na nalezení vhodné nemovitosti, přičemž peníze z prodeje své nemovitosti už má zájemce o koupi na účtě a může zaplatit prakticky okamžitě.

Zda má či nemá smysl čekat na inzertní ceny po slevě je otázka, kterou si každý zájemce o koupi musí odpovědět sám. Při čekání se jednak nemusí dočkat a také mu může utéct vyhovující nemovitost, kterou mohl koupit se slevou, jen kdyby si o ní řekl.

Další informace :

https://www.newstream.cz/nazory/central-group-zlevnuje-nove-byty-v-praze-nejvetsi-developer-v-zemi-udelal-co-nikdo-necekal

https://archiv.hn.cz/c1-67195100-zajemci-stale-marne-vyckavaji-na-vyprodej-bytu-ceny-v-praze-dokonce-stale-rostou

https://plus.rozhlas.cz/julie-hrstkova-byty-zlevnily-odstehujte-se-kamkoliv-mimo-prahu-8973609

https://www.stream.cz/z-a-tracena-cisla/kupci-bytu-toci-kolem-stesti-slevy-jsou-i-v-desitkach-procent-staci-sednout-na-vlak-64591969


Pokud máte další dotazy, prosím napište mi na e-mail: filip.turecky@realmoravia.cz anebo mi zavolejte na tel.č. 602 589 223.